Igor Štiks

Kontakt:
igorstiks@yahoo.com

Rođen 1977. godine u Sarajevu.

Obrazovanje:

2001: diplomirao komparativnu književnost i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu
 2003: započeo doktorski studij na IEP de Paris; magistrirao filozofiju na Odsjeku za filozofiju Sveučilišta Paris 8
 2005 – 2008: doktorant na sveučilištu Northwestern (Chicago, SAD) i Institutu za političke studije u Parizu (Institut d'Etudes Politiques de Paris, Francuska)
 Igor Štiks trenutno boravi u Sjedinjenim Državama (Chicago, Illinois) gdje priprema doktorat na sveučištu Northwestern.

Profesionalno iskustvo:

1999-2001: član redakcije kulturne revije Zarez
 2000-2001: urednik za književnost i kazalište Opće i nacionalne enciklopedije, Pro lexis, Zagreb
 2001 – 2004: dopisnik iz Pariza tjednika Feral Tribune i kulturne revije Zarez
 2003: asistent- stažist u Groupe d'Etudes et de Recherches sur les Mondialisations – GERM, Paris
 2004-2005: stažist u Maison de l’Europe de Paris, Paris
 2006-2007: asistent na sveučilištu Northwestern (Odsjek za političke znanosti / Odsjek za međunarodne studije), Chicago

Objavio:

- DVORAC U ROMAGNI, roman, Durieux, Zagreb 2000.; 2. izdanje Fraktura, Zaprešić 2007.
 (nagrada Slavić 2000. za najbolju prvu knjigu u Hrvatskoj; roman je preveden na njemački, engleski i španjolski jezik)

Prijevodi Dvorca u Romagni:

2006: Un Castillo en la Romaña, prevela Maja Drnda, Editorial Funambulista, Madrid, Španjolska
 2005: A Castle in Romagna, preveli Tomislav Kuzmanovic i Russell Valentino, Autumn Hill Books, Iowa City, SAD
 2002: Ein Schloss in der Romagna, preveo Klaus Detlef Olof, Folio Verlag, Beč, Austrija

- ELIJAHOVA STOLICA, roman, Fraktura, Zaprešić, u srpnju 2006.; 2. izdanje u prosincu 2006.; 3. izdanje u rujnu 2007.
 (nagrada «Ksaver Šandor Gjalski», 2006.;
 nagrada «Kiklop» za najbolje prozno djelo u 2006. godini.)
- prijevod Elijahove stolice, izd. kuća De Bezige Bij, Amsterdam, 2008.

Inozemna prava za Elijahovu stolicu (siječanj 2007):

- Njemačka (Ullstein Buchverlage, Claassen Verlag, Berlin)- očekuje se izlazak u proljeće 2008.
- Mađarska (Magveto, Budimpešta)- očekuje se izlazak u studenom 2007.
- Makedonija (Ili-Ili Publishing House, Skopje) - očekuje se izlazak u listopadu 2007.
- Slovenija (Beletrina, Studentska založba, Ljubljana) - očekuje se izlazak u proljeće 2008.
- Španjolska(Destino, Barcelona) - očekuje se izlazak u proljeće 2008.

- POVIJEST POPLAVE; poezija; biblioteka Fraktali, Fraktura, Zaprešić 2008.

Knjige (urednik)

2001: Vrhunski safari kroz carstvo engleskog jezika, antologija suvremene kratke priče na engleskom jeziku, zajedno s Draganom Korugom, Naklada MD, Zagreb
 1999: 22 u hladu – antologija nove hrvatske proze 1990-ih, zajedno s Daliborom Šimpragom
 1998: Osmi okular – izabrane priče Gorana Tribusona, Ceres, Zagreb