Zoran Pongrašić

Kontakt:
zoran.pongrasic@zg.htnet.hr

Zoran Pongrašić (biografija) Rođen je 1961. godine u Novoj Gradiški.
 Odrastanje, borbu s prištićima i školovanje obavio je u Zagrebu, bez nekih većih trauma.
 U književnost starta kao tekstopisac (i druga gitara) rock grupe „Kost i koža“ (koja ne ostavlja značajnijeg traga na hrvatskoj rock sceni, iako je bas gitaru virtuozno svirao jedan od danas najpriznatijih domaćih književnika, također član HDP-a),
 a zatim se, kao pisac opće prakse, okušava u mnogim književnim formama i oblicima, pa je tako pisao i piše priče, romane, radi dramske i TV scenarije, scenarije za stripove, SF prozu i prozu za govorne automate, slikovnice, songove i džinglove, parole, novogodišnje čestitke, razglednice s ljetovanja i ponekad pisma.

Preveden je na engleski i francuski jezik, te prilagođen na srpski.

Član je Hrvatskog društva dramskih umjetnika i član KNJIGE U CENTRU, www.knjiga-u-centru.hr

Nagrade:
- Nagrada Hrvatskog radija 1996. za radiodramu „Metronom“
- nagrada „Grigor Vitez“ 2000. za roman za mlade „Mama je kriva za sve“
- dvije nagrade „SFERA“, 1999. za priču „Dijagonala“ i 2005. za novelu „Letač“,
- nagrada Književnog kruga Karlovac 2004. za priču „Nije on težak, on je moj brat“

Radio-igra „Djevojčica koja je prekočila nebesa“ (The Girl Who Jumped Over The Sky - La fillette qui a saute le ciel) predstvaljala Hrvatski radio na Prix Ex Aequo - Bratislava 2002., no, kako sam kaže, puno je više nagrada koje nije niti će dobiti.

Objavio:
- Razgovori s bratom; priče za odrasle, AŠ-Delo, Beograd, 1991.
 - Mama je kriva za sve; roman za djecu, Znanje, Zagreb, 1999.
 - Gumi-gumi; roman za djecu, Znanje, Zagreb, 2001.
- Nespretna krila anđela; priče za odrasle, Znanje, Zagreb, 2001.
 - Goumi-goumi; (roman za djecu), Rouerque, France, 2003.
- 41,5 0C; roman za mlade, Autorska kuća, Zagreb, 2003.
- Nije on težak, on je moj brat; priče za odrasle, Autorska kuća, Zagreb, 2004.
- Čuvari sreće; SF priče za odrasle, Mentor, Zagreb, 2004.
- Vidi majmuna!; roman za mlade,Autorska kuća, Zagreb, 2005.
 - Baba, Sysprint; roman za odrasle, Zagreb, 2005.)
 - Gumi - gumi; brazilsko izdanje, Sao Paolo, 2006.
- Četiri sprovoda i vjenčanje. roman, 2008.

Piše i pod pseudonimom Magda Kraus:
- Tko je ubio Djeda Mraza?; humoristički krimić, Autorska kuća, Zagreb 2006.

- Petnaestak radiodrama izvedenih na Hrvatskom radiju (Hendriks nije rekao ništa, Golub na žici, Stvar pod imenom Hari, Leš koji je naručio buđenje, Konj zvan Cezar, Tko je ubio Djeda Mraza?, i dr.)
- dvije uprizorene kazališne predstave (Visoka temperatura, Zdenac mudraca)
- pedesetak priča objavljenih u časopisima (Plima, Quorum, Republika, Futura, Nomad), novinama (Večernji list, Vjesnik, Jutarnji list), preko govornih automata i u zbornicima (Osluškivanje tišine, Zagreb 2014, Krhotine svjetova, 2000 šarenih aliena, Ekran priče)

Povratak na prethodnu stranicu