TUŽNA VIJEST: Umro je Daniel Piksijades

OBJAVLJENO: ponedjeljak, 08.04.2024.
Daniel Piksijades

S tugom vas obavještavamo da je dana 30. ožujka 2024. u Thunder Bayu u Kanadi umro naš član Daniel Piksijades.

-------

Daniel Piksijades rođen je 5. srpnja 1931. godine u Kisaču, u Vojvodini, a umro 30.03.2024. u Thunder Bayu u Kanadi. Završio je učiteljsku školu u Somboru (1950). Radio je kao učitelj u Seleušu, Velikom Središtu, Kulpinu, Sremskim Karlovcima, Starom Baru i Sutomoru. Godinu dana je radio kao službenik u Ugostiteljskoj Komori u Novom Sadu. Krajem rujna 1974. godine s porodicom se preselio u Kanadu. Živi u gradu Thunder Bay, u provinciji Ontario.

Surađivao je s čehoslovačkim novinama Ljudovezvesći i radio dobrovoljno u lokalnoj jugoslavenskoj radijskoj postaji.

U Kanadi je najprije bio suradnik, potom i urednik hrvatskih Naših novina (1977-1988), oko kojih su se okupljali brojni pjesnici iz Kanade i svijeta. Tu je objavio niz pjesama, pripovijedaka, eseja i članaka.

Dok je živio u bivšoj Jugoslaviji, pisao je pjesme na slovačkom, svom materinjem jeziku, srpskom i hrvatskom jeziku. Bile su objavljivane u časopisima, zbornicima i antologijama.

Prije nekoliko godina Danijel je postao počasni član Udruženja pisaca Slovačke, redovan član Udruženja pisaca Srbije, Udruženja pisaca Vojvodine, Udruženja književnika Crne Gore i počasni član Udruženja književnika Sankt Peterburga, Rusija. 2023. godine je postao i član Hrvatskog društva pisaca.

Na slovačkom su mu objavljene zbirke pјesama:

*Vlnykotvyvlny-Talasi sidra talasi „Obzor“, Novi Sad,1974.

*úlet za srdcom- Uzlet za srcem, SVC, BačskyPetrovec, 2011.

*Zbrazdene nebo- Poorano nebo, SVCBačskyPetrovec, 2014.

*Toky -Tokovi, SVC, 2016.

* Klaniam sa trsu - Klanjam se mladicama, SVC 2017.

*Kaleidoskop-SVC 2017.

*Zápisky bez poradia - Zapisi bez redosleda, prva knjiga memoara izašla je 2018. Artprint Novi Sad.

*Smery a pobrežia

Eseje iných o mne - Smjerovi i obale, Eseji drugih o meni, SVC 2022.

Za djecu je napisao zbirke pjesama na slovačkom:

* Morska Riša-Morsko carstvo-SVC2009.

*Slávnosť- Svečanost SVC 2017.

*Slneční pútnici-Sunčani putnici,SVC 2017.

*RybkaŽiara- Ribica Žiška SVC2015.

Poeziju objavljivanu na srpskohrvatskom u nekadašnjoj Jugoslaviji, kao i u Kanadi, objedinio je 1976. u zbirku pjesama „Biti izvan“ , koja je tek 2003. godine objavljena u izdavačkoj kući “Kultura“, u Bačkom Petrovcu. Kod istog izdavača objavljene su još dvije zbirke njegovih pjesama na srpskohrvatskom jeziku: „Ka srcu zemlje“(2005.) i „Odasvud sjever“ (2006.).

Na srpskohrvatskom jeziku:

*Zapisi bez redosleda - druga knjiga memoara je izašla iz tiska 2015., Prometej, Novi sad.

*Sunčani putnici - SVC 2018.

Na srpskohrvatskom jeziku su izašle i knjige pjesama :

Svečanost vode, 2017., Alma;

Putokaz ka zvijezdi-2017., Alma;

Putnici na jug, 2017., Alma;

Prvijenci i ostaci-2017., Alma.

Na engleskom jeziku:

*Interlude - Pauza, Emerson Street Printing, Thunder Bay, 2011.

*Road sign toward the stars-  Putokaz ka zvijezdi, LULU Press, 2017.

*Celebration of water - Svečanost vode, LULU press, 2017.

*Road sign toward the star, Putokaz ka zvijezdi, AMAZON, 2019.

*Celebration of water - Svečanost vode, AMAZON, 2019.

Daniel Piksijades dobitnik je nagrade NOVOG ŽIVOTA časopisa Slovaka  u Vojvodini 2021. godine.